«Репортери без кордонів» закликали українську владу провести ретельне розслідування справи журналіста нашого сайту

Міжнародна організація «Репортери без кордонів » (RSF) оприлюднила заяву, у якій закликає провести незалежне та ретельне розслідування справи журналіста нашого сайту Євгенія Шульгата, якому намагалися вручити повістку після публікації розслідування про елітне майно керівника департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка.

Керівниця відділу Східної Європи та Центральної Азії RSF Жанна Кавельє у своєму коментарі до заяви зазначила, що ця справа є спробою залякування журналіста: «Ця справа є серйозною спробою залякування, спрямованою на відмову журналістів від публікації розслідувань, під загрозою мобілізації. Українські медіарозслідувачі відіграють важливу роль у країні, як щодо воєнних злочинів, так і щодо боротьби з корупцією. RSF закликають провести незалежне, ретельне та прозоре правосуддя для виявлення винних і забезпечення, щоб подібні загрози не повторилися».

«Репортери без кордонів» вже засуджували спроби погрожувати ЗМІ та репортерам минулого січня. Вони досі є об’єктами судового розслідування.

«Україна посідає 79 місце зі 180 країн у Всесвітньому індексі свободи преси RSF за 2023 рік. Попри те, що за останні роки прозорість і плюралізм медіаландшафту покращилися, він продовжує бути послабленим через напади та жорстоке поводження Росії з українськими журналістами та переслідування з боку української влади», — йдеться у заяві.

У понеділок 1 квітня у супермаркеті в Оболонському районі Києва до журналіста нашого сайту Євгенія Шульгата підійшли співробітники Солом’янського ТЦК та намагалися вручити йому повістку.

Завдяки відео з камер спостереження наше видання встановило, що вказівки працівникам ТЦК давав співробітник СБУ, а саме департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки. Це саме той департамент СБУ, про голову якого, генерала Іллю Вітюка, кількома днями раніше Євгеній Шульгат зробив розслідування.

Спільнота «Медіарух» написала звернення з вимогою відкрити кримінальну справу на працівників СБУ, а також територіального центру комплектування та соціальної підтримки Солом’янського району через інцидент із журналістом нашого сайту.

8 квітня розслідувач нашого сайту Євгеній Шульгат разом з юристкою Оксаною Максименюк подали заяву до НАБУ. Цього ж дня Офіс Генпрокурора відкрив кримінальне провадження за колективним зверненням «Медіаруху». Справу доручили розслідувати ДБР, хоча розслідування щодо вищого офіцерського складу СБУ є компетенцією Національного антикорупційного бюро України.

Після цього у Генштабі заявили, що перевели начальника Соломʼянського ТЦК на нижчу посаду до одного з бойових підрозділів ЗСУ, а голова СБУ відсторонив керівника департаменту кібербезпеки Іллю Вітюка від виконання посадових обов’язків. Також у СБУ повідомили, що Вітюк на час проведення перевірок буде проходити службу на фронті, де виконуватиме спецзавдання разом з «Альфою».