Читать на русском Read in English

Мобілізація в Україні: хто може отримати бронь з 1 квітня

Мобілізація в Україні: хто може отримати бронь з 1 квітня

В Україні під час війни мобілізації підлягають всі чоловіки віком 18-60 років, але для них є певні виключення. Зокрема, на військову службу можуть не взяти "заброньованих" працівників критично важливих компаній, органів державної влади тощо.

OBOZ.UA розповідає, хто може претендувати на відстрочку від мобілізації з 1 квітня й на скільки часу її дають. Зауважимо, що сьогодні розглядається також можливість для деяких компаній купити бронь для своїх співробітників.

Хто має право на бронь під час мобілізації

У 2023 році Верховна Рада України ухвалила закон про порядок бронювання військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Згідно з ним, бронь може поширюватися на такі категорії громадян:

– працівників органів державної влади, місцевого самоврядування, якщо їхня робота потрібна для забезпечення функціонування цих органів в особливий період;

– співробітників критично важливих підприємств, установ та організацій (наприклад, тих, які займаються виробництвом товарів, виконують роботи й надають послуги оборонного призначення для потреб ЗСУ);

– працівників підприємств, які є критично важливими для економіки та забезпечення життєдіяльності населення України під час війни.

Також мобілізації не підлягають військовозобов’язані народні депутати на період своєї каденції навіть без бронювання. Але депутати місцевих рад, працівники керівних посад мобілізації підлягають, і бронювання на них не поширюється.

Які критично важливі підприємства зможуть забронювати працівників із 1 квітня

Про нові критерії для підприємств, критично важливих для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності українців в особливий період, які можуть бронювати своїх військовозобов’язаних працівників, повідомив сайт Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України. Згідно з ними, є два варіанти бронювання – від 50% і до 50% працівників включно.

До категорії від 50% працівників, незалежно від військово-облікової спеціальності, потрапляють підприємства, установи та організації, які:

– виробляють товари для військових;

– розробляють, модернізують і ремонтують військову та спеціальну техніку і запчастини до неї;

– виготовляють боєприпаси та інші продукти оборонного призначення.

Також кожне таке підприємство має відповідати таким критеріям:

– бути в стадії виконання контракту з держзамовником у сфері оборони або бути співвиконавцем такого контракту;

– понад 50% загального обсягу їхнього виробництва мають бути товарами, роботами і послугами оборонного призначення (за останній звітний період).

До категорії до 50% працівників включно потрапляють підприємства, які працюють у:

– сфері промисловості;

– літакобудівній галузі;

– сфері космічної діяльності.

Таке підприємство має відповідати трьом із п’яти таких критеріїв:

– бути в стадії виконання контракту з держзамовником у сфері оборони або бути співвиконавцем такого контракту;

– понад 50% загального обсягу виробництва мають бути товарами, роботами і послугами оборонного призначення (за останній звітний період);

– бути включеним до електронного реєстру учасників відбору та виконавців державних контрактів (договорів) відповідно до Закону України;

– брати участь у реалізації завдань і заходів, передбачених державними цільовими програмами в літакобудівній галузі та у сфері космічної діяльності;

– виробляти товари, виконувати роботи та надавати послуги для підприємств ОПК (які використовують їх для виготовлення товарів оборонного призначення).

Відповідає підприємство необхідним критеріям чи ні, вирішує робоча група Мінстратегпрому та представників інших зацікавлених органів державної влади.

Крім цього, наразі ведеться обговорення про те, щоб зняти обмеження й з інших підприємств за умови сплати щомісячного платежу за бронювання працівників – тобто, щоб можна було купити бронь від мобілізації. У такому випадку підприємство зможе забронювати працівника незалежно від його посади. Сама компанія не обов’язково має входити до списку важливих для галузей національної економіки або критично важливих підприємств, але повинна платити податки і не мати заборгованості з їх сплати.

На який період бронюють від мобілізації

Для працівників органів державної влади й місцевого самоврядування відстрочку можуть надати на весь період мобілізації. А от працівникам підприємств зазвичай дають бронь на півроку. Втім, на практиці цей строк часто продовжують.

Працівнику бажано постійно мати з собою хоча б копію документу про бронь. Це допоможе, наприклад, у взаємодії з військовими у випадку вручення повісток на вулиці.