Читать на русском

У Києві звільнили прокурора через внесення застави за підозрюванного

У Києві звільнили прокурора через внесення застави за підозрюванного

Прокурора Київської міської прокуратури Артема Онищенка звільнили через те, що він вніс заставу за підозрюваного.

Про це йдеться у рішення КДКП.

Вранці 29 серпня 2023 року Артемові зателефонував брат Сергій, на той час також прокурор Київської міської прокуратури, та повідомив, що їхньому знайомому, Віталію Дмитровичу, обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із альтернативою застави у 10 млн гривень та запитав чи може він допомогти внести заставу. Знаючи чоловіка як порядну людину, Сергій відповів братові, що підтримає Віталія Дмитровича та допоможе йому у внесенні застави.

Прокурор Онищенко мав особисті збереження у сумі 390 тис. гривень, які, за його словами, накопичив із зарплати. 29 серпня 2023 року Онищенко написав практичне завдання у Тренінговому центрі у зв’язку з участю у конкурсі на добір працівників Офісу Генерального прокурора, попередньо відпросившись напередодні у свого безпосереднього начальника відділу. Після іспиту він поспішив у банк та вніс частину застави.

Наступного дня в обідній час Онищенку зателефонував заступник керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Києва і поцікавився, чи вносив він заставу за підозрюваного, в кримінальному провадженні щодо якого вони здійснюють процесуальне керівництво. Онищенко відповів, що вносив і тільки після цього у той же день подав рапорт начальнику відділу щодо усунення його від завдань і рішень у цій справі та обмеження для нього доступу до інформації в цьому провадженні. Під час службового розслідування із банку витребували відеозапис, на якому видно, як Онищенко приносив у касу гроші.

Зʼясувалося, що Онищенко цікавився перебігом розслідування ще до оголошення підозри його знайомому. За допомогою власного ключа доступу «аналітика прокуратури» він неодноразово переглядав відомості у ЄРДР у цьому кримінальному провадженні, зокрема, 21 листопада 2022 року, 23 січня 2023 року, 16 лютого 2023 року, 11 квітня 2023 року та 2 травня 2023 року.

Прокурор, який виконував основний обсяг роботи у цій справі, раніше детально інформував відділ Київської міської прокуратури, у тому числі Онищенка про стан досудового розслідування у кримінальному провадженні — про проведені слідчі дії, прийняті рішення та заплановані заходи.

17 серпня 2023 року учасникам організованої групи, зокрема, директору комунальної організації «Київмедспестранс» повідомили про підозри в заволодінні бюджетними коштами в сумі понад 12 млн гривень на придбанні запчастин для машин швидкої допомоги.

25 серпня 2023 року до директора «Київмедспецрансу» Віталія Безносюка застосували запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою застави в сумі 10,58 млн гривень.

У подальшому на рахунок судової адміністрації надійшли кошти від 26 заставодавців в сумі 10 млн 584 грн, зокрема 390 тисяч від прокурора Онищенка. Прокурор, який займався цією справою, звернув увагу на ініціали колеги в списку заставодавців і доповів керівництву.

Дисциплінарна комісія визнала, що дії Онищенка ганьблять звання прокурора. Намагаючись уникнути відповідальності, Онищенко, лише після викриття іншими працівниками прокуратури, повідомив своєму безпосередньому керівнику про свій приватний інтерес, пов’язаний із дружніми відносинами з підозрюваним, за якого він вніс частину застави. Натомість реальний конфлікт інтересів у нього виник ще 21 листопада 2022-го, коли він уперше переглянув відомості у ЄРДР у кримінальному провадженні, що стосувалося його друга.

Його рідний брат Сергій Онищенко, донедавна прокурор, також фігурував у цій дисциплінарній скарзі і міг також внести частину застави за директора «Київмедспецтрансу». Але з огляду на припинення із ним трудових відносин, комісія у цій частині дисциплінарне провадження закрила.

Сергій Онищенко, після більш як 20 років роботи в прокуратурі, був звільнений 1 лютого 2024-го у тому числі за неетичну поведінку. Зʼясувалося, що, користуючись службовими повноваженнями, цей прокурор намагався закрити собачий притулок по сусідству з гаражним кооперативом, членом правління якого був його батько.

368.media