Запорізька атомна електростанція перевела шість реакторів у стан «холодного зупину», це важливо для уникнення ядерної катастрофи, кажуть у Міненерго

Запорізька атомна електростанція перевела шість реакторів у стан «холодного зупину», це важливо для уникнення ядерної катастрофи, йдеться у заяві Міністерства енергетики України.

Як зазначає міністерство, під час «холодної зупинки», якщо відведення тепла переривається з будь-якої причини, існує додатковий запас реагування в кілька днів, перш ніж охолодження ядерного палива в реакторі може бути порушено.

«Також у такому стані реактори АЕС потребують менше води для охолодження, ніж під час гарячої зупинки», – кажуть у відомстві.

У Міненерго зазначають, що «проблема з водою стала гострішою, коли окупанти зруйнували дамбу Каховської ГЕС влітку 2023 року».

«Холодна зупинка» ядерного реактора – це стан, за якого реактор заглушений при низькому тиску і низькій температурі охолоджуючої води. У такому випадку АЕС не генерує електроенергію.

Раніше, 13 квітня, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Ґроссі повідомив, що всі шість енергоблоків Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС) перебувають у стані «холодного зупину» вперше з кінця 2022 року після того, як четвертий енергоблок досяг цього робочого стану.

У МАГАТЕ нагадували, що ЗАЕС припинила виробляти електроенергію для національної енергосистеми у вересні 2022 року, але з жовтня 2022 року щонайменше один з шести енергоблоків перебував в стані «гарячого зупину» для забезпечення централізованого теплопостачання, а також технологічної пари для переробки рідких радіоактивних відходів на майданчику.

Після того, як на початку цього року на станції почали працювати чотири нещодавно встановлені дизельні парогенератори для виробництва пари для переробки таких відходів, відповідно до рекомендацій МАГАТЕ, блок №4 залишався в стані «гарячого зупину», головним чином для того, щоб допомогти зігріти Енергодар. П’ять інших реакторів перебували в стані «холодного зупину», і тепер до них приєднався енергоблок №4.

Російські війська окупували місто Енергодар і розташовану поблизу нього Запорізьку АЕС на початку березня 2022 року. Територія станції періодично зазнає обстрілів, в яких Україна і Росія звинувачують одна одну. Українська влада також заявляла, що російська армія використовувала ЗАЕС для зберігання військової техніки і дислокації своїх військовослужбовців.

Форум